O čtečkách

Čtečky elektronických knih jsou elektronická zařízení, na kterých lze pohodlně číst textové informace – knihy a vlastní dokumenty. Hlavní výhoda oproti jiným zařízením, jako jsou mobilní telefony, notebooky, monitory apod., je v použití jiné technologie zobrazování.

Používá se displej s technologií elektronického inkoustu. Text zobrazený na takovém displeji je vysoce kontrastní a čitelný za jakýchkoliv světelných podmínek. Čtení na displeji z elektronického papíru se velmi podobá čtení z klasického papíru a není namáhavé pro oči. V současné době nastává boom těchto zařízení v ČR.

Pokud mluvíme o čtečkách elektronických knih nebo eknihách, musíme rozlišovat dvě věci - samotné zařízení které nám umožňuje čtení na nějakém displeji a potom obsahovou náplň - knihu v elektronické podobě (text, obrázky).

Pojmenování

Český název pro hardwarové zařízení je poněkud krkolomný - čtečka elektronických knih. Zatím se neujalo jednodušší pojmenování. Obsahové náplni se říká jednodušeji - elektronické knihy nebo eknihy. Anglické názvosloví je jednodušší - ebook reader pro zařízení a ebook pro obsahovou náplň.

Proč elektronické knihy a čtečky knih?

  • skvělý displej na bázi elektronického inkoustu - čtení jako na papíře
  • výborná viditelnost na přímém slunci, i při umělém osvětlení
  • možnost mít u sebe několik stovek knih
  • dlouhá výdrž na baterie
  • v angličtině k dispozici i nové knihy a bestsellery

Nevýhody elektronických knih

  • zatím vyšší cena čteček
  • nedostatek nových titulů - eknih - toto se týká především titulů v českém jazyce
  • displej čteček citlivý na mechanické poškození

Proč nejsou zatím u nás čtečky a eknihy tak rozšířené

Na rozdíl od situace v USA, Velké Británii a i západní Evropy nejsou u nás čtečky a elektronické knihy příliš rozšířené.

Důvody jsou dva - vysoká cena čteček a nedostatek elektronických knih ke čtení. Cena čteček se pohybuje od 6 tis. Kč až po 13 tis. Kč. To je zatím příliš vysoká cena, aby se čtečky masově rozšířily. Jakmile cena klesne ke 3 tis. Kč a níže, situace se hodně změní.

Dalším důvodem je nedostatek (v současné době na jaře 2010) obsahové náplně. Čtečky sice poslouží i k zobrazení vlastních dokumentů, ale každý si na nich chce přečíst aktuální bestsellery, knižní novinky. Problém je s autorskými právy a nechutí nakladatelství distribuovat knihy v elektronické podobě. V poslední době nakladatelství postupně přichází na to, že vydávání knih i v elektronické podobě se nevyhnou. Autorská práva na již vyšlé tituly však neobsahují možnost knihu vydat elektronicky a získat tato práva zpětně je většinou nemožné (odpor autorů, finanční požadavky, rozdrobenost práv mezi více subjektů apod.).

Zatím jsou legálně dostupná jen díla, u kterých autorské právo vypršelo.

Postupně tak začnou vycházet novinkové tituly i v podobě eknih, nejprve ale v menší míře a jako pilotní projekty. Vice o možnostech, kde stáhnout elektronické knihy.

Elektronický inkoust

Displeje čteček jsou z takzvaného elektronického inkoustu. Jde o nový způsob zobrazování.

Elektronický inkoust e-inkZákladní komponentou elektronického inkoustu jsou miliony mikrokapslí o průměru, který je srovnatelný s průměrem lidského vlasu. Každá mikrokapsle obsahuje v čirém roztoku uložené pozitivně nabité bílé částečky společně s černými částečkami, které jsou nabity negativně. Mikrokapsle jsou uloženy mezi elektrodami a jsou vystaveny působení elektrického pole. Začne-li na částečky působit záporné elektrické pole, bíle částečky se přesunou do vrcholu kapsle a stanou se tak na displeji viditelnými. Černé naopak putují do spodu a viditelné nebudou. Otočením celého procesu, lze naopak zobrazit černé částice a zneviditelnit bílé.

Výdrž na baterie

Displej elektronického inkoustu spotřebovává energii pouze při změně stavu na displeji. Výdrž elektronických čteček na baterie velmi dlouhá. Doba výdrže se u čteček udává na počet překreslení displeje (přetočení stránky). Elektronické čtečky nedisponují osvětlením displeje. Za tmy či šera se musí číst za umělého osvětlení - tak jako každou jinou knihu tištěnou na papíře.

Formáty elektronických knih

Existuje několik základních formátů pro elektronické knihy. Nejrozšířenějším jsou formáty ePub, PRC, PDF. Vedle nich čtečky umí zobrazit i obyčejný text v TXT, jednodušší HTML. Čtečky na českém trhu umí české znaky, někdy je zobrazení českých znaků podmíněno kódováním eknihy v Unicode (UTF-8).

Přesný seznam podporovaných formátů je uvedený ve specifikace konkrétních čteček.

Základní typy čteček na trhu

Čtečky lze rozdělit do dvou základních skupin - čtečky vázané ke konkrétnímu obchodnímu modelu pro prodej eknih a čtečky univerzální.

K první skupině patří čtečka Kindle, která je svázána s obchodem Amazon, potom čtečka Nook, která je svázána s obchodem Barnes and Noble, jako čtečku lze považovat i iPad, který je svázán s Apple Store a jeho sekcí eknih a dále čtečka Sony, která je svázána se Sony Reader Store. Z těchto čteček lze přímo vstoupit bezdrátově do příslušného eshopu a eknihy nakupovat a stáhnout přímo do čtečky (pomoci 3G modemu ve čtečce, Wi-Fi). Tyto možnosti jsou zatím dostupné hlavně v USA. Celosvětový přístup do Amazonu má čtečka Kindle (funguje i v ČR). Knihy jsou většinou distribuovány ve specifickém formátu. Do čteček je samozřejmě možné nahrát i vlastní či jinde zakoupené eknihy přes USB nebo přes paměťovou kartu.

Do druhé skupiny patří čtečky otevřené, které se neváží k žádnému knižnímu eshopu. Sem patří třeba čtečky Bookeen, Jinke Hanlin, Pocketbook a jiné. Do těchto čteček je nutné nahrát eknihy přes USB nebo přenést SD kartou. Tyto čtečky obecně lépe podporují češtinu.

Elektronické knihy

Eknihy si můžeme stáhnou zdarma (s prošlými autorskými právy), koupit nebo číst vlastní dokumenty. Eknihy lze získat buď bez ochrany autorských práv DRM (Digital Rights Management) nebo s aplikovanou ochranou DRM. Pokud je soubor s ochranou DRM, je v souboru zakódováno, zda smíme soubor eknihy kopírovat, tisknout apod. Bez ochrany DRM tato omezení nejsou. V současné době jsou v zahraničí prodívány eknihy s DRM i bez DRM. Podle analogie s MP3 směřuje trh spíše k prodeji eknih bez DRM. Více o možnostech, kde získat a stáhnout e-knihy.